top of page

5 tipov ako si zvýšiť energiu

Aktualizováno: 5. 9. 2021

fithits Niekedy sa jednoducho stane, že nám dôjdu "baterky" a musíme ich potom dobíjať. Úbytok energie v zdravom tele sa tiež môže prihodiť. Pokiaľ je nedostatok energie spôsobený len fyzickou únavou, ľahko ho doplníme spánkom a fyzickým oddychom., prípadne si môžeme zvýšiť kondíciu športovaním. Ťažšie to však býva, keď je vyčerpanie psychické.


AJ psychické vyčerpanie sa dá vyriešiť :)

Čoraz viac sa objavuje tzv. syndróm vyhorenia. Predtým, než si povieme 5 tipoch, pozrime sa ako ho opisujú vo Wikipédii:
 • Ide o stav psychickej vyčerpanosti

 • Vyskytuje sa obzvlášť pri profesiách obsahujúcich prácu s ľuďmi alebo aspoň kontakt s ľuďmi a závislosť na ich hodnotení

 • Tvorí ho rad symptómov predovšetkým v oblasti psychickej, čiastočne aj fyzickej a sociálnej

 • Kľúčovou zložkou syndrómu je emočná vyčerpanosť, kognitívne vyčerpanie a "opotrebovanosť" a často aj celková únava

 • Všetky hlavné zložky syndrómu vyhorenia vychádzajú z chronického stresu


Samotné vyhorenie je výsledok dlhého pozvoľného procesu, ktorý má nasledujúce fázy:

 • "nultá fáza", predfáza: jedinec pracuje čo najlepšie, snaží sa, napriek tomu má pocit, že požiadavkám nie je možné vyhovieť a jeho snaha nie je dostatočne ohodnotená, táto fáza predstavuje akési podhubie pre vznik syndrómu vyhorenia

 • 1. fáza: pocit, že jedinec nič nestíha, jeho práca začína strácať systém

 • 2. fáza: vyskytujú sa symptómy neurózy (napr. úzkosť) spolu s pocitom, že jedinec stále musí niečo robiť, pričom výsledkom je chaotické konanie

 • 3. fáza: pocit, že niečo "musí" byť urobené mizne a nahrádza ho opačný pocit – že nemusí nič, iba samotná prítomnosť druhých ľudí jedinca dráždi, pridružuje sa strata akéhokoľvek nadšenia a záujmu, prevláda únava, sklamanie a vyčerpanie.


Vyhľadajte pozitívnu spoločnosť, humor a nové koníčky..

Ďalej sa tam vysvetľuje:

Je to teda stav, kedy sa u jedinca vyskytuje strata činorodosti a poslania, pocity sklamania, horkosti pri hodnotení minulosti, jedinec stráca záujem o svoju prácu aj o osobný rozvoj, uspokojuje sa s každodenným stereotypom, snaží sa iba prežiť, nemať problémy, je emočne "sploštený", dochádza k redukcii tvorivosti, iniciatívy a spontánnosti, prevažujú negatívne pocity.


Vyhorenie môže spôsobiť aj zhoršenie vzťahov s kolegami, rodinou i priateľmi. Ľudia trpiaci syndrómom vyhorenia ťažšie znášajú svoje emócie, sú nervózni a v stresových situáciách reagujú nevyrovnane.[2] Syndróm vyhorenia postihuje najťastejšie ľudí z asistenčných profesií, napríklad programátorov, lekárov, zdravotné sestry, učiteľov, psychológov, sociálnych pracovníkov, manažérov, policajtov, vodičov medzinárodnej kamiónovej dopravy,atď.

(zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Syndróm_vyhorenia)
Zmeniť postoj pomáha v mnohých situáciách. Pozitívne videnie.

Ako teda zvýšiť svoju energiu a vysporiadať sa s tým?
1. Postoj

Zmeniť postoj k situácii, problému, či akémukoľvek zdroju vyčerpania, či dlhodobému stresu, môže byť prvá zásadná vec a pomoc. Napríklad postoj k svojej práci, či kariére. Áno, práca by nám mala dávať zmysel a naplnenie, ale nemala by byť jediným cieľom, zmyslom alebo záujmom nášho života. Môže to byť rodina, priatelia, chalupa, príroda, ekológia, pomáhanie, staranie sa, alebo čokoľvek ďalšie, čo nás napĺňa. A nesúvisí to s výškou konta, ktoré máme. :) Postoj sa dá meniť aj vo vzťahoch, pri rôznych životných problémoch a dokonca aj pri prekonávaní chorôb.

Skvelým nástrojom na zmenu postoja je pozitívne myslenie. (Čítaj viac článok ako si udržať pozitívne myslenie TU-LINK.).


Pokiaľ si so zmenou postoja nevieme rady sami, alebo sme už tak vyčerpaní, že sami nevládzeme, môžeme vyhľadať pomoc u rodiny, priateľov, kolegov alebo absolvovať seminár o zvládaní stresu, alebo priamo na prekonanie syndrómu vyhorenia. Určite nájdeme novú motiváciu a nové obzory :)Zmena pohľadu prinesie nové obzory a novú motiváciu a kreativitu.

2. Motivácia a nové obzory

Práve nová motivácia nám môže dodať obrovské množstvo energie a otvoriť nám nové obzory, Zmena uhla pohľadu, môže vytvoriť priestor pre nové myšlienky a nápady. Uvoľnia sa emócie, ktoré blokujú energiu a budeme sa cítiť lepšie. (Čítaj viac o motivácii a ako si ju udržať TU-LINK)


Môžeme si napríklad nájsť, alebo obnoviť svoje hobby, skúsiť niečo nové, čo sme už dávno odkladali, splniť si nejaké svoje sny a podobne. Motivácia sama je energia, ktorá nás vedie vpred. Radosť a zníženie našich očakávaní a predstáv o živote a situáciách nám tiež môžu veľmi pomôcť.
Strava plná kvalitnej energie.


3. Strava

Jednou z prvých vecí, ktorú začneme pri vyčerpanosti zanedbávať je práve príprava stravy. Hoci aj menej, ale kvalitu stravy by sme mali udržiavať na vysokej úrovni a to najmä pri vyčerpaní. Z potravy telo čerpá veľa novej energie a preto by mala byť veľmi čistá a kvalitná. Pár tipov a inšpirácií na potraviny, ktoré nám môžu dodať kvalitnú energiu a obohatiť jedálniček:

 • listové šaláty s trochou oleja, napríklad olivového a semiačkami ako tekvicové alebo slnečnicové semiačko, chia a ďalšie (môžu byť aj na sucho opražené)

 • ovocie ako napríklad banány, avokádo, goji, jablká, jahody, pomaranče, tmavé bobuľovité ovocie (napr.čučoriedky, černice ap.) alebo ovocné šaláty

 • prírodný jogurt

 • sladké zemiaky, červená repa (varená alebo ako džús), tmavá listová zelenina (varená pre ľahšie trávenie)

 • obilniny ako ovsené vločky (varené napríklad ako ranná kaša), tmavá ryža alebo quinoa

 • ďalej to môžu byť varené strukoviny ako napríklad šošovica, oriešky, semiačka, tmavá čokoláda, arašidové maslo a podobne.
4. Joga

Veľký zdroj odpočinku a energie rovnomerne pre telo a aj psychiku je tradičná joga. Harmonické pohyby zosúladené s dychom, pracujú nielen s telom, hlbokým uvoľnením, ale aj s mysľou, ktorá sa opakovane sústreďuje na prítomný okamih pomocou sledovania dychu. Celkovo sa všetky časti takto uvoľnia, odblokujú a telo i myseľ dostanú množstvo harmonickej energie. Určite odporúčam relaxačnú jogu na dodanie energie a dychové cvičenia. Účinok spozorujete rýchlo. KURZY JOGY nájdete napríklad TU.

5. Čaje a doplnky výživy

V neposlednom rade nám ako "energy boostery" môžu pomôcť rôzne čaje, bylinky a výživové doplnky. Vyberám tie ajurvédske, ktoré sa mi zdajú výborné a účinné.

 • Ašvagandha v kombinácii s Brahmi. Dve známe ajurvédske bylinky, ktoré sa používajú pri rôznych prejavoch stresu a jeho následkov. Môžete ich kombinovať a Ašvagandhu užívať ráno, Brahmi večer. (čajovú zmes Ašvagandhu môžete kúpiť TU, Brahmi TU)

 • Tulsi je považovaná za imunity booster - zvyšuje imunitu a taktiež aj silu organizmu. (čajovú zmes Tulsi môžete kúpiť TU)

 • Shatawari má rôzne blahodarné účinky a napomáha pri rôznych iných neduhoch. Zvyšuje aj silu a energiu organizmu. (čajovú zmes Shatawari môžeš kúpiť TU)


Hudba, tanec, aromaterapia a čokoľvek čo nám robí radosť nám tiež môžu dodať veľké množstvo energie a radosti. Prevencia je vždy lepšia ako liečba :)
Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

留言


bottom of page