top of page

7 TIPOV, ako si spríjemniť svoj deň

fithits Existuje iste veľa rôznych spôsobov, ako si spríjemniť svoj deň, no vybrala som tie, ktoré sa mi zdajú naozaj veľmi efektívne a účinné. Tak sa na to spolu pozrime :)


7 tipov ako si spríjemniť svoj deň

1. Cvičenie "3 dobré veci"

Cvičenie „tri dobré veci“ je jednoduché: Raz denne si zapíšte tri veci, ktoré sa vám v ten deň podarili, alebo ktoré boli pozitívne, či príjemné, a vysvetlite si sami pre seba, prečo sa podarili, alebo prečo boli dobré.


Trvá to len do 10 minút a môže mať veľký vplyv. Psychológ, ktorý toto cvičenie vyvinul (zdroj / www.businessinsider.com), zistil, že jeho praktizovanie po dobu jedného týždňa, znížilo depresívne symptómy a zvýšilo pocit šťastia počas nasledujúcich šiestich mesiacov.


Niektorí ľudia robia toto cvičenie večer, ale môžete ho skúsiť aj ráno ako spôsob, ako sa zamyslieť nad predchádzajúcim dňom. Môže vám to poskytnúť slnečnejší a pozitívnejší pohľad na všetko, čo vás čaká.


2. Kúpte si kvety alebo peknú rastlinku, prípadne ju dajte niekomu inému

Zdravé žiarivé kvety a rastliny sú naozaj veľkým zdrojom príjemnej energie, ktorú okolo seba vedia rozšíriť. Nemusia byť drahé ani luxusné, no vám alebo niekomu inému vyčaria úsmev na tvári. (Len najprv skontrolujte, či nemajú ľudia okolo vás alergiu :)). Nepotešia len doma, ale aj v kancelárii. A starať sa o kvetiny je tiež výzvou. Nezabudnite ich polievať, hnojiť a dávať dole suché listy, pekne sa vám odvďačia.
3. Prečítajte si, alebo pozrite niečo, čo vás rozosmeje

Humor a smiech vie naozaj spríjemniť deň a je to veľmi zdravé. Ako som sa dočítala, smiech je silný liek. Spája ľudí spôsobmi, ktoré spúšťajú zdravé fyzické a emocionálne zmeny v tele. Posilňuje imunitný systém, zvyšuje náladu, znižuje bolesť a chráni pred škodlivými účinkami stresu. Dobrý smiech funguje rýchlo a spoľahlivo, aby vrátil vašu myseľ a telo do rovnováhy. Humor odľahčí bremená, vnukne nádej, spojí vás s ostatnými alebo udrží pri zemi. Pomáha tiež uvoľniť hnev a odpustiť. (zdroj/ www.helpguide.org/)


Dobrý, srdečný smiech uvoľňuje fyzické napätie a stres a zanecháva svaly uvoľnené až na 45 minút.


Smiech posilňuje imunitný systém. Znižuje stresové hormóny a zvyšuje imunitné bunky a protilátky bojujúce proti infekciám, čím zlepšuje vašu odolnosť voči chorobám.


Smiech spúšťa uvoľňovanie endorfínov, prirodzených chemických látok v tele. Endorfíny podporujú celkový pocit pohody a môžu dokonca dočasne zmierniť bolesť.


Smiech chráni srdce. Smiech zlepšuje funkciu ciev a zvyšuje prietok krvi, čo vám môže pomôcť ochrániť sa pred infarktom a inými kardiovaskulárnymi problémami.


Smiech spaľuje kalórie. Dobre, takže to nie je náhrada za návštevu posilňovne, ale jedna štúdia zistila, že smiechom 10 až 15 minút denne môžete spáliť približne 40 kalórií – čo by podľa niektorých, mohlo stačiť na to, aby ste v priebehu roka schudli tri alebo štyri kilá :).


Smiech zmierňuje ťažké bremeno hnevu. Nič nerozptýli hnev a konflikt rýchlejšie ako spoločný smiech. Pohľad na vtipnú stránku môže dať problém do inej perspektívy a umožniť vám odísť z konfrontácií bez toho, aby ste sa držali horkosti alebo odporu.


Smiech vám môže dokonca pomôcť žiť dlhšie. Štúdia v Nórsku zistila, že ľudia so silným zmyslom pre humor prežili tých, ktorí sa toľko nesmejú. Rozdiel bol obzvlášť výrazný u tých, ktorí bojovali s rakovinou. (zdroj/ https://www.helpguide.org/articles/mental-health/laughter-is-the-best-medicine.htm)
4. Pomôžte niekomu, ak môžete

Keď niekomu nezištne pomôžeme, vďačnosť daného človeka nám naozaj môže priniesť veľa dobrej energie a pozitívnych pocitov. Spríjemní nám to možno aj niekoľko dní, nielen jeden. Či už je to úloha v práci, podpora, či kompliment, človeku, ktorý to potrebuje, vďačnosť, ktorá sa vám vráti naozaj spríjemní váš deň.5. Zahrajte si niečo s priateľmi alebo rodinou

Spoločné aktivity, hry, či športy, prinášajú množstvo dobrej energie, zábavy a príjemného času stráveného s rodinou, či priateľmi. Nemusí to byť len hra, stačí, že ste spolu v dobrej spoločnosti a máte pekný čas.

6. Príjemné cvičenie ako joga alebo meditácia tiež spríjemní váš deň

Harmonický pohyb tiež prináša množstvo benefitov pre telo a myseľ. Uvoľňuje, odplavuje nánosy stresu a prináša mnoho novej čerstvej energie. Okrem jogy a meditácie môžete využiť akýkoľvek šport, alebo príjemnú prechádzku na čerstvom vzduchu, kde nebudete myslieť na svoje problémy, ale len si to jednoducho vychutnáte prítommnosť.7. Choďte na kávu s kamarátkou / či kamarátom, na príjemný rozhovor

Porozprávať sa vždy pomôže a spríjemní náš čas. Takže buď zdvihnime telefón, alebo sa stretneme s priateľom, či priateľmi. Priateľská tvár alebo slovo, plus pár žartíkov, je vždy skvelé na zlepšenie nálady. Priatelia sú tu vždy, aby vám ponúkli podporu pri akýchkoľvek problémoch, ktoré práve riešite. Nemusí to však byť priateľ, môžete navštíviť svojich rodičov alebo starých rodičov a stráviť spolu nejaký čas. Byť v spoločnosti ľudí, ktorých máte radi, môže byť len pozitívna vec.Ak Vám bol článok inšpiráciou, dajte mu like a zdieľajte. Ďakujeme ! :)

112 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page